Kiedy zaciągasz kredyt w banku, bierzesz pod uwagę kilka ofert, aż w końcu decydujesz się na taką, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Po kilku miesiącach czy latach spłaty może się jednak okazać, że banki mają ci do zaoferowania o wiele lepsze propozycje. Wówczas warto rozważyć możliwość refinansowania kredytu. Na czym to polega?

Czym jest kredyt refinansowy?

W ofercie banków znaleźć można kredyty refinansowe. Samo refinansowanie oznacza procedurę przeniesienia zobowiązania finansowego, np. kredytu hipotecznego, do innego, wybranego banku, który przedstawił lepszą ofertę zaciągnięcia i spłaty. 

Parametry kredytu zmieniają się wraz z modyfikacją m.in. wysokości głównych stóp procentowych w kraju. Jeśli zaciągnąłeś kredyt z oprocentowaniem stałym, obniżki stawki referencyjnej nie spowodują, że będziesz spłacać mniej odsetek. Możesz to zmienić, jeśli zamienisz dotychczasowe zobowiązanie właśnie na kredyt refinansowy.

Jak w praktyce skorzystać z refinansowania?

Jeśli jesteś zdecydowany na refinansowanie kredytu, składasz wniosek do wybranego banku. Jest on rozpatrywany pod kątem Twojej wiarygodności kredytowej, a jeśli okaże się ona wystarczająco wysoka, bank spłaca Twoje dotychczasowe należności w instytucji kredytowej. Kredyt w starym banku zostaje całkowicie zamknięty, a Tobie do spłaty pozostaje już tylko kredyt refinansowy.

Podczas refinansowania kredytu można nie tylko skorzystać z atrakcyjniejszej cenowo oferty w innym banku, ale np. zrezygnować z dodatkowych produktów, za które do tej pory płaciłeś, np. ubezpieczenia. 

Kiedy warto zaciągnąć kredyt refinansowy?

Warto przemyśleć możliwość refinansowania kredytu, jeśli obecne oferty zobowiązań na rynku są zdecydowanie korzystniejsze niż ta, z której wcześniej skorzystałeś. Wymaga to jednak dogłębnego przeanalizowania całej sytuacji i wykonania porównania. 

Przelicz też wcześniej, jakie będą ogóle koszty w przypadku nowego kredytu refinansowego i porównaj je z kosztami generowanymi przez dotychczasowe zobowiązanie. Jeśli będą niższe, jest to z pewnością argument przemawiający za refinansowaniem kredytu.