Przy wnioskowaniu o kredyt w banku, niezależnie od tego, czy będzie to kredyt gotówkowy, hipoteczny czy kredyt samochodowy, klient musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię w BIK, by instytucja wydała zgodę na przyznanie środków. Jakie minimalne zarobki są potrzebne, by kredytobiorca mógł liczyć na pozytywną decyzję?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa i jej posiadanie to konieczność, jeśli ktoś chce zaciągnąć dowolny kredyt – kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt konsolidacyjny i inne. Jest ona definiowana jako zdolność do tego, by dokonywać swobodnie i terminowo spłaty rat zobowiązania. Zdolność kredytową bank wylicza na podstawie m.in. zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów, ale odejmuje od nich wysokość ponoszonych przez klienta wydatków miesięcznych. Ważne jest źródło pozyskiwania zarobków czy wykonywany zawód, a nawet płeć klienta starającego się o skorzystanie z oferty kredytów gotówkowych, hipotecznych i innych w banku.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Dla zdolności kredytowej liczy się w pierwszej kolejności wysokość dochodów klienta. Powinna ona sprawiać, że wszystkie koszty i rata zostaną swobodnie pokryte. Przy obliczaniu przez bank zdolności kredytowej klienta bierze się pod uwagę przede wszystkim dochody pochodzące z pracy zawodowej, najlepiej takiej, która wykonywana jest na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

Kalkulator zdolności kredytowej pozwala na udzielenie odpowiedzi na pytanie, jakie minimalne zarobki potrzebne są do wzięcia zobowiązania. Jeśli będzie to np. kredyt gotówkowy na 10 000 zł, zaciągany na okres 2 lat przez kredytobiorcę, który nie ma innych osób na utrzymaniu, to potencjalnie ma on szansę na uzyskanie takiego zobowiązania przy kosztach dodatkowych w wysokości 500 zł, jeśli zarabia około 2900 zł na rękę. Oczywiście warunki nieustannie się zmieniają.