Kredyty bankowe mają różne przeznaczenie – mogą to być kredyty na samochód, kredyt hipoteczny na cele mieszkaniowe czy też kredyt gotówkowy, z którego pieniądze możesz spożytkować dowolnie i nie musisz informować banku, co z nimi zrobisz. Jak zatem wybrać najlepszy kredyt dla siebie? Jakie czynniki wziąć przy tym pod uwagę?
Parametry wyboru kredytu gotówkowego
Prosty kredyt gotówkowy pozwoli Ci na zrealizowanie dowolnych celów. Jeśli szukasz najlepszego kredytu gotówkowego dla siebie w danym banku, w pierwszej kolejności przyjrzyj się warunkom w swoim banku, w którym masz już np. konto bankowe. Na ogół, choć nie zawsze, właśnie w takiej instytucji udzielenie kredytu gotówkowego będzie najłatwiejsze i możesz skorzystać z preferencyjnych warunków.
Jeśli nie, poszukaj w rankingach kredytów gotówkowych najtańszej opcji. Banki udzielają takich zobowiązań zwykle bez konieczności ustanawiania dodatkowego zabezpieczenia, np. ubezpieczenia spłaty kredytu. Jednak dobrowolne zabezpieczenie może poprawić Twoją zdolność kredytową.
Wybieraj najtańszy kredyt gotówkowy, biorąc pod uwagę całkowity koszt zobowiązania oraz roczną rzeczywistą stopę oprocentowania kredytu (RRSO). Samo oprocentowanie nie wskazuje, ile zapłacisz za wybrany kredyt gotówkowy. Liczą się koszty towarzyszące, np. prowizja za udzielenie zobowiązania czy też opłata za rozpatrzenie wniosku. Najlepsza dla Ciebie oferta, to przeważnie ta najtańsza. Oblicz koszty zobowiązania, w czym pomoże Ci kalkulator kredytu gotówkowego.
Jak wybrać najlepszy i najtańszy kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny wymaga zabezpieczenia. Zanim dojdzie do podpisania umowy, będziesz musiał ustanowić zabezpieczenie np. w formie ubezpieczenia pomostowego, przed dokonaniem wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Sprawdź, zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, jakie dodatkowe zabezpieczenia są wymagane. Bank może narzucić Ci obowiązek skorzystania z innych produktów finansowych, jak ubezpieczenie spłaty kredytu w postaci ubezpieczenia na życie czy ubezpieczenia nieruchomości, albo z produktów bankowych – np. konta osobistego.
Tak jak w przypadku kredytu gotówkowego, wybieraj najtańsze kredyty hipoteczne, których całkowity koszt jest najniższy. Koniecznie sprawdź RRSO.
Sprawdź także to, ile kosztuje nadpłata kredytu hipotecznego czy wcześniejszy zwrot środków do banku, co także kształtuje całkowity koszt zobowiązania. Skorzystaj z oferty promocyjnej, np. w swoim banku, na najlepszy kredyt hipoteczny. Powinien on być tani, ale i musi być dla Ciebie po prostu dostępny.